امروز : یکشنبه ۱۹ ارد ۱۴۰۰ | 2021,05,09
IRANCCHP IRANCCHP IRANCCHP
ad

کمبود ۹ هزارمگاواتی برق/واردات برق راهکاری برای مدیریت مصرف

نوشته شده توسط admin در تاریخ 2019/06/24 | مرتبط با : اخبار صنعت برق |

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ۸ تا ۹ هزار مگاوات کسری برق در تابستان گفت: واردات برق از کشور‌های ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در فصل تابستان یکی دیگر از راهکار‌های موثر در مدیریت مصرف می‌باشد.

به گزارش برق نیوز، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره نقش صنعت برق در توسعه شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: صنعت برق مهم‌ترین زیرساخت توسعه سایر منابع، موتور محرک صنعت و پیشران اقتصاد است و در تمامی زمینه‌ها نقش کلیدی دارد.

وی با اشاره به اینکه ضعیف شدن این صنعت در سایر مباحث کشور تاثیر گذار است، افزود: در حال حاضر صنعت برق در بخش خدمات ساختمان، سیستم بانکی، بیمارستان، واحد‌های تولیدی کشاورزی و سایر واحد‌های تولیدی اثر گذار است و نبود آن باعث تعطیلی واحد‌های اقتصادی می‌شود. به عنوان مثال اگر برق صنایع فعال کشاورزی در زمان خاصی که محصولات به بازار عرضه می‌شود، قطع شود، بدون تردید تمامی زحمات کشاورزان هدر می‌رود، در حالیکه فعالیت صنایع غذایی در طول سال می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند.

قره خانی با اشاره به اینکه صنعت برق نقش بی بدیلی در توسعه کشور بر عهده دارد، بیان کرد: با توجه به آنکه برق جایگزینی ندارد، بنابراین نبود برق در برخی از قسمت‌ها ضرر‌های هنگفتی وارد می‌کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی درباره اینکه آیا امسال با توجه به شرایط فعلی نیروگاه‌ها خاموشی داریم، گفت: هم اکنون حدود ۸ تا ۹ هزار مگاوات کسری برق داریم که بخشی از این میزان از ناحیه ترسالی، بارندگی‌های اخیر و جمع شدن آب پشت سد‌ها جبران می‌شود و بخش دیگر از این کسری از طریق صرفه جویی باید تامین شود. به عنوان مثال تغییر در ساعت کار ادارات، استفاده از روشنایی طبیعی در طول روز و استفاده از لامپ‌های کم مصرف، استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات خارج از پیک، هوشمند کردن شبکه وسایل برقی و استفاده از سیستم‌های اتوماتیک در اداره‌ها در مدیریت مصرف نقش بسزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه انرژی‌های خورشیدی بیشترین بازده را در طول تابستان به ویژه در ساعات پیک مصرف دارند، اظهار کرد: انرژی‌های خورشیدی در مدت زمان سه تا چهار ماه به بهره برداری می‌رسند، اما نیروگاه‌های حرارتی برای بهره برداری ۳ تا ۴ سال زمان نیاز دارند، بنابراین بهتر است که در فصل تابستان از انرژِ‌ی های خورشیدی استفاده کنیم.

قره خانی در پایان واردات برق از کشور‌های ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در فصل تابستان را یکی دیگر از راهکار‌های موثر در مدیریت مصرف دانست.

منبع :باشگاه خبرنگاران

کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو ,حرارت و برودت ایران , انجمن CHP ایران ( Irancchp.ir ) می باشد.