امروز : یکشنبه ۱۹ ارد ۱۴۰۰ | 2021,05,09
IRANCCHP IRANCCHP IRANCCHP
ad

وزارت نیرو تنها تامین کننده برق مردم است نه بیت کوین ها!

نوشته شده توسط admin در تاریخ 2019/06/23 | مرتبط با : اخبار صنعت برق |

سخنگوی کمیسیون انرژی اعمال تعرفه برق صادراتی به خارج از کشور را راهکاری مناسب دانست و گفت: بیت کوین هر مزایایی که دارد، برای خودش است، این افراد با دستگاه خودشان از برق مجانی ما استفاده می‌کنند، در حالیکه وزارت نیرو تنها تامین کننده برق مردم است.

به گزارش برق نیوز، اسداله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی ، با اشاره به اینکه قیمت ارزان برق زمینه را برای هجوم سرمایه گذاران بیت کوین فراهم کرده است، اظهار کرد: اگر سرمایه گذاران بیت کوین یا ارز مجازی بخواهند به صورت قانونی از ناحیه بانک مرکزی و سازمان ذی صلاح پذیرفته شوند، ابزار رسیدن به این ارز باید برق قوی داشته باشند.

وی افزود: هم اکنون در ایران برخی افراد مبادرت به این کار دارند، این بخش باید مجوز‌های قانونی بگیرند تا تحت نظارت و کنترل باشند که مشکلات بعدی ایجاد نشود.

قره خانی ادامه داد: اگر برقی که برای این کار استفاده می‌شود، مقدار آن معنا دار باشد، مسئولان امر با دریافت مالیات و عوارض و ارائه برق گران‌تر می‌توانند بخشی از هزینه‌ها را جبران کنند. همانند افزایش جریمه ۱۶ درصدی که در کنار تعرفه ۷ درصدی از مشترکان پرمصرف دریافت می‌شود.

سخنگوی کمسیون انرژی با اشاره به اینکه برق کشور به عموم مردم اختصاص دارد، اظهار کرد: مسئولان ذی ربط با دریافت عوارض، مالیات، تعرفه، افزایش نرخ صادرات و … می‌توانند از رانت برق ارزان قیمت توسط سرمایه گذاران ارز مجازی جلوگیری کنند.

وی افزود: قیمت استخراج هر بیت کوین در جهان ۷ هزار دلار است و برای هر بیت کوین ۷۲ هزار کیلو وات ساعت برق مصرف می‌شود که به اندازه مصرف ۲۸ مشترک است. تعداد این افراد به تازگی افزایش پیدا کرده و می‌تواند به ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات برسد.

به گفته قره خانی، بنابر پیشنهاد وزارت نیرو تعرفه‌ای با نرخ صادراتی باید برای این افراد در نظر گرفته شود، چرا که آن‌ها دستگاه‌هایی را وارد کشور می‌کنند و از حق مردم ما بهره مند می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی در پایان اعمال تعرفه برق صادراتی به خارج از کشور را راهکاری مناسب دانست و گفت: بیت کوین هر مزایایی که دارد، برای خودش است، این افراد با دستگاه خودشان از برق مجانی ما استفاده می‌کنند، در حالیکه وزارت نیرو تنها تامین کننده برق مردم است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو ,حرارت و برودت ایران , انجمن CHP ایران ( Irancchp.ir ) می باشد.