امروز : یکشنبه ۱۹ ارد ۱۴۰۰ | 2021,05,09
IRANCCHP IRANCCHP IRANCCHP
ad

اردکانیان: بیشتر به فکر توسعه صنعت برق عراق هستیم تا صادرات برق به آن

نوشته شده توسط admin در تاریخ 2019/06/23 | مرتبط با : اخبار صنعت برق |

وزیر نیرو گفت: بیش از انکه به فکر صادرات برق به عراق باشیم تازمانی که لازم داشته باشند وظیفه خودمان میدانیم که کمک را انجام دهیم، بیش از ان به فکر توسعه و باز سازی صنعت برق عراقیم. وظیفه اخلاقی خودمان میدانیم و یک اصل حاکم بر همسایگی که هرچه زودتر صنعت برق عراق به عنوان یک زیربنا به حدی برسد که هم مشکلات مردم عراق حل شود و هم طرح‌های توسعه که نیازمند برق است سرعت گیرد و هم ما از شاه راه عراق بتوانیم استفاده کنیم.

به گزارش برق نیوز: رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی تفصیلی درباره وضعیت کنونی ، صادرات برق به عراق و بازسازی سوریه توضیحاتی ارائه داد.

مشروح این گفتگو به شرح ذیل است.

درباره تحریم ایران در زمینه انرژی توسط امریکا و صادرات برقی به عراق چه طرح‌هایی دارید؟

تحریم‌های غیر قانونی که از ناحیه ایالات متحده بر کشور ما تحمیل شده سختی و محدودیت‌هایی عمدتا در ارتباط با زندگی مردم و ایجاد فشار بر ان‌ها و تحت تاثیر قراردادن مسائل حیاتی، سلامت وبهداشت مردم ایجاد کرده است، اما واقعیاتی هم وجود دارند که این واقعیات با این تحریم‌ها نادیده گرفته نمی‌شوند و به اصطلاح منتفی نخواهند شد. یکی از ان واقعیت‌ها موقعیت مهم کشور ماست در موضوع انرژی در منطقه؛ ما الان از بهترین شرایط برای تبادل انرژی با همسایگانمان و بین همسایگانمان برخوردار هستیم. با همه همسایگانی که مرز زمینی داریم شبکه‌های انتقال انرژی را ایجاد کردیم. هم صادر میکنیم و هم زمانی که لازم داشته باشیم وارد میکنیم و هم به دنبال توسعه این شبکه هستیم حتی با فدراسیون روسیه از طریق کشور‌های همسایه و سنکرون کردن سیستم برق خودمان با همسایگان و این تحت تاثیر تحریم‌ها نیست به لحاظ اینکه یک ظرفیت و یک نیاز در منطقه است.

در مورد عراق هم بسته به نیاز‌هایی است که صنعت برق عراق دارد. بیش از انکه به فکر صادرات برق به عراق باشیم که تازمانی که لازم داشته باشند وظیفه خودمان میدانیم که کمک را انجام دهیم، بیش از ان به فکر توسعه و باز سازی صنعت برق عراقیم. وظیفه اخلاقی خودمان میدانیم و یک اصل حاکم بر همسایگی که هرچه زودتر صنعت برق عراق به عنوان یک زیربنا به حدی برسد که هم مشکلات مردم عراق حل شود و هم طرح‌های توسعه که نیازمند برق است سرعت گیرد و هم ما از شاه راه عراق بتوانیم استفاده کنیم برای توسعه ارتباط الکتریکی با سایر کشور‌هایی که همسایه عراق هستند؛ برنامه‌های خوبی تنظیم شده، کار‌ها به خوبی در حال انجام است و اصلی‌ترین بهره بردار ومنتفع از این طرح‌ها هم ما هستیم و هم مردم عراق به خاطر اینکه توسعه منطقه پیش شرط اصلی ارامش و صلح است. علی رغم طرح‌هایی که دیگران داشتند و دارند وخواهند داشت. دشمنان منطقه در تلاش برای ایجاد فاصله هستند. دو سوی این چرخ به حرکتش ادامه میدهد و ما در اینده نزدیک ثابت خواهیم کرد طرف برنده طرفی است که منافع مردم منطقه را در نظر دارد.

برخی اخبار اخیر درباره افزایش بهای برق در ایران است، در مقایسه با کشور‌های همسایه چگونه این قیمت‌ها را ارزیابی می‌کنید؟

در ایران تعرفه مربوط به انرژی یک تعرفه حمایتی از طرف دولت است قیمت تمام شده انرژی برای ما بیش از آن مقداری است که به مردم عرضه می‌کنیم دولت از این محل یارانه قابل ملاحظه‌ای به مردم می‌دهد این موضوع ه. عنوان یک سیاستپذیرفته شده است، ولی اخیرا به نظر می‌رسد این یارانه به شکل عادلانه‌ای توزیع نمی‌شود به این معنا که کسانی که مصرف بالایی دارند به نسبت کسانی که مصرف کمتری دارند از این یارانه بهره بیشتری می‌برند ما باید مصرف را متعادل کنیم.

برای مناطق عادی در ایران الگوی مصرف تعیین شده است و برای مناطق گرمسیری هم الگوی مصرف مشخص شده است و ما با هدف این که مردم تشویق به رعایت الگوی مصرف شوند، تعرفه‌های جدیدی را به دولت پیشنهاد دادیم و دولت آن را تصویب کرده است و این تعرفه‌ها از ابتدای اردیبهشت و خردادماه اعمال می‌شود به این صورت که کسانی که الگوی مصرف را در آب و برق رعایت می‌کنند، نسبت به سال گذشته فقط ۷ درصد تعرفه آن‌ها افزایش پیدا می‌کند که این از نرخ تورم بسیار کمتراست و مجموع هزینه‌ای که در هر خانواده برای آب و برق می‌پردازند در سبد هزینه‌های خانوار اندکی از مبلغی که برای هزینه دخانیات می‌پردازند بیشتر است.

کسانی هم که از الگوی مصرف، کمتر استفاده می‌کنند را تشویق می‌کنیم به این صورت که به میزان کیلو وات ساعتی که از الگو کمتر مصرف می‌کنند یا به میزان متر مکعبی آب که از الگوی مصرف کمتر و صرفه جویی می‌کنند ما قیمت آن را در قبضشان نشان می‌دهیم این یک اعتبار یا پس انداز است و تعرفه ایی هم برای پر مصرف‌ها تصویب شد؛ نه برای تامین درآمد برای شرکت‌های ما بلکه با این هدف که این تعرفه بالا آن‌ها را تشویق کند به اینکه مصرف خود را اندکی مدیریت کنند و آن ۱۶ درصد است یعنی پر مصرف‌ها بیش از آن ۷ درصدی که برای همه هست ۱۶ درصد هم اضافه‌تر می‌شود چنانچه مصرفشان را پایین نیاورند باید بپردازند امیدواریم این باعث شود تا مصرف مدیریت شود و نفعش این است که ما نیازمند سرمایه گذاری‌های سنگین برای احداث نیروگاه نباشیم و این منبع مالی را بتوانیم برای توسعه صنعت برق در بخش‌های دیگر استفاده کنیم.

آیا هم اکنون از راکتور‌های هسته‌ای بوشهر برای تجهیز کشور به برق استقاده می‌شود؟

نیروگاه بوشهر که نیروگاه اتمی ما است ظرفیت حداکثر آن برای در مدار بودن یک هزار مگاوات است که الان در مدار است و از تولید این نیروگاه استفاده می‌کنیم مواقعی از سال مانند سایر نیروگاه‌ها برای تعمیرات و فعل انفعالاتی که باید صورت بگیرد از مدار خارج می‌شود که این اتفاق چند ماه اخیر بود، ولی نیروگاه دوباره به مدار بهره برداری برگشت و در مسیر تولید قرار گرفت.

نقش ایران در بازسازی سوریه و توسعه شبکه برق در آن چیست؟

با کشور جمهوری عربی سوریه هم ما کمسیون مشترک اقتصادی داریم که مسئولیت آن با وزارت راه و شهرسازی ایران است و یک تفاهم نامه راهبردی هم برای طرح‌های بلند مدت بین دو دولت به امضا رسیده است که از جمله آن به زیرساخت‌های لازم برای تولید انرژی مربوط می‌شود.

بخش خصوصی ما در بازسازی صنعت برق در سوریه فعال هستند آخرین پروژه‌هایی که فعال شده احداث یک نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی در لاذقیه است که منابع مالی آن توسط دولت سوریه و همچنین مشارکت بخش خصوصی ایران تامین شده است و خواهد شد و بعد از ساخت و آغاز بهره برداری، میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط بخش غیر دولتی ایران بازپرداخت خواهد شد. ما تصور می‌کنیم اگر در سوریه هرچه زودتر شرایط زندگی مردم به حالت طبیعی و عادی برگردد، تضمینی بر آرامش و آسایش منطقه است. ما در زمینه برق و سیستم‌های تصفیه آب و جمع آوری و تصفیه فاضلاب آمادگی برای همکاری را داریم.

نظر شما در مورد انرژی‌های تجدید پذیر در ایران چیست؟

امروزه انرژی‌های تجدید پذیر بحث مهمی در دنیا است و جمهوری اسلامی ایران با توجه به امکانات وسیعی که در زمینه بهره مندی از تابش خورشید و تونل‌های باد قابل ملاحظه‌ای که در کشور وجود دارد، از مدت‌ها قبل هم ساختار سازی کرده و هم زمینه‌های فعالیت را توسعه داده است. ما الان چیزی نزدیک به یک هزار مگاوات ظرفیت نصب شده تجدیدپذیر در ایران داریم که عمدتا خورشید و باد است. برنامه دولت این است که تا چهار هزار مگاوات آن را توسعه دهد به دلیل تغییراتی که در ماه‌های اخیر در قیمت ارز در کشور به وجود آمد، علی رقم همه مزیت‌ها یی که سرزمین ما در این زمینه دارد، کار برخی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی بخش خصوصی کند شده است، ولی خوشبختانه با حمایت دولت و اجازه ایی که مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال جاری به ما اختصاص دادند امکان برخی گشایش‌ها در بعضی قرارداد‌ها ایجاد شده است که انتظار رشد آن را داریم.

ما حتی به بخش خصوصی اعلام کردیم که حاضریم شبکه انتقال موجود در ایران که به کشور‌های همسایه وصل است را برای انتقال انرژی خورشیدی که آن‌ها تولید می‌کنند در اختیارشان بگذاریم؛ به این معنا که بخش خصوصی چه ایرانی و چه خارجی در چارچوب مقررات ما می‌توانند خودشان وارد مذاکره با کشور‌های همسایه شوند و قرارداد‌هایی را برای فروش انرژی منعقد کند و انرژی را در ایران تولید کنند و از شبکه‌های انتقال ما استفاده کنند و مستقیما به کار صادرات انرژی‌های تجدید پذیر بپردازند.

ما حتی به بخش خصوصی اعلام کردیم که حاضریم شبکه انتقال موجود در ایران که به کشور‌های همسایه وصل است را برای انتقال انرژی خورشیدی که آن‌ها تولید می‌کنند در اختیارشان بگذاریم؛ به این معنا که بخش خصوصی چه ایرانی و چه خارجی در چارچوب مقررات ما می‌توانند خودشان وارد مذاکره با کشور‌های همسایه شوند و قرارداد‌هایی را برای فروش انرژی منعقد کند و انرژی را در ایران تولید کنند و از شبکه‌های انتقال ما استفاده کنند و مستقیما به کار صادرات انرژی‌های تجدید پذیر بپردازند.

منبع: سفیر تجارت

کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو ,حرارت و برودت ایران , انجمن CHP ایران ( Irancchp.ir ) می باشد.