امروز : یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ | 2022,10,02
IRANCCHP IRANCCHP IRANCCHP
ad

پیش‌نیازهای ارز تک نرخی در نیمه اول سال باید ایجاد شود

نوشته شده توسط admin در تاریخ 2016/06/05 | مرتبط با : اخبار بانک و سرمایه ای |

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که یکسان سازی نرخ ارز می تواند متغیرهای کلان اقتصادی را دچار شوک کند بر ضرورت ایجاد پیش نیازهای لازم برای این کار در نیمه اول سال تاکید کرد.

محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در خصوص ضرورت تک نرخی شدن ارز اظهار داشت: یکی از سیاستهای ارزی مهم و سرنوشت ساز برای کشور که می تواند زمینه ساز رفع بسیاری از رانت خواری ها و کاسبی های غیر مولد در کشور باشد، سیاست یکسان سازی نرخ ارز است.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: هرچند ممکن است در شرایط خاص و اوضاع و احوال ناشی از تشدید تحریم ها، سیاست چند نرخی ارز برای اقتصاد کشور نسخه شده باشد که در جای خود درستی یا نادرستی آن محل بحث و تحلیل است، ولی آنچه که قطعیت دارد آن است که شرایط پسابرجام و ضرورت های جذب سرمایه گذار خارجی ایجاب می کند که اقتصاد کشور بیش از این در منجلاب ارز چند نرخی متوقف نماند.

به گفته برخوردار،  اجرای درست این سیاست می تواند بر متغیرهای اقتصادی نظیر تورم، بیکاری، تولید و … تاثیر گذار بوده و در نتیجه شرایط لازم را برای ثبات اقتصادی فراهم آورد. حتی این سیاست به وضوح می تواند به عنوان مانع موثری بر خروج ارز از کشور ایفای نقش کند.

وی ادامه داد: البته همانطور که اشاره شد آثار و تبعات تک نرخی شدن ارز، به نحوه اجرای آن باز می گردد و درصورت خطا در تنظیم برنامه اجرایی آن ممکن است تکانه هایی بر اقتصاد وارد شود که گذرا یا دائمی باشد و وضعیت تورم، رکود، بیکاری و تولید را منقلب کند.

برخوردار تاکید کرد: تاثیر شوک یکسان سازی نرخ ارز بر متغیرهای کلان اقتصادی مساله مهمی است و بانک مرکزی، مجلس و دولت باید در خصوص پیش نیازها، الزامات و مفروضات یکسان سازی نرخ ارز دقت نظر جامعی داشته باشند.

وی در خصوص تاثیر یکسان سازی نرخ ارز بر نرخ تورم اظهار داشت: نرخ ارز رسمی، رابطه معنی داری با شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی دارد و تجربه های قبلی نشان داده که یکسان سازی نرخ ارز بطور معنی داری باعث افزایش قیمتها می شود و به همین جهت باید پیش بینی های لازم در این خصوص ترتیب داده شود.

وی اضافه کرد: موضوع یارانه ها و حذف قانونمند افراد فاقد صلاحیت، پاکسازی حساب های بانک ها، بازنگری و تنظیم مقررات ارزی، مدیریت بازار ارز، فعال کردن بازار بین بانکی ارز، بازنگری ساز و کار و تسویه ارزی معاملات از مهمترین اقداماتی است که باید به عنوان دریچه ورود به سیاست یکسان سازی نرخ ارز از آن یاد شود.

برخوردار در پایان تصریح کرد: اگر به دنبال پیاده سازی سیاست یکسان سازی نرخ ارز هستیم، باید در نیمه اول امسال  پیش نیازها، الزامات و مفروضات آن را در اقتصاد کشور اجرایی کنیم.

منبع : تسنیم

کلیه حقوق این سایت متعلق به انجمن تولیدکنندگان ترکیبی نیرو ,حرارت و برودت ایران , انجمن CHP ایران ( Irancchp.ir ) می باشد.